Historia

Historia Klubu Żeglarskiego Uniwersytetu Warszawskiego (KŻUW) rozpoczyna się w 2018 roku, kiedy to grupa entuzjastów żeglarstwa złożona z Bartosza Króla, Pawła Lenartowicza, Katarzyny Kulaszewskiej, Iwony Łopaty i Krzysztofa Bogusza postanowiła założyć klub na terenie swojej uczelni. Ich wspólna pasja do żeglarstwa oraz chęć promowania tego sportu wśród studentów Uniwersytetu Warszawskiego zaowocowały powstaniem dynamicznej organizacji.

Pierwszym klubowym rejsem, który odbył się w 2019 roku, był wyjazd do Chorwacji. Ten niezapomniany rejs startujący z Zadaru był wyjątkowym doświadczeniem dla członków klubu, którzy mieli okazję zdobyć cenne doświadczenia żeglarskie oraz spędzić czas na pięknych chorwackich wodach.

Niestety, rok 2020 przyniósł przerwę w działalności klubu związana z pandemią COVID-19. Ograniczenia związane z epidemią uniemożliwiły organizację rejsów oraz innych wydarzeń. Jednakże, mimo trudności, członkowie klubu pozostali w kontakcie i planowali działania na przyszłość.

W jesieni 2021 roku Klub Żeglarski Uniwersytetu Warszawskiego wznowił swoją działalność po przerwie spowodowanej pandemią. Wznowienie aktywności było okazją do organizacji kolejnych rejsów morskich, w tym do Włoch, Grecji, Szwecji oraz na Bałtyk. Ponadto, kontynuowano także tradycję rejsów śródlądowych na Mazurach, które stanowiły doskonałą okazję do nauki żeglowania i integracji członków klubu.

Oprócz organizacji rejsów, KŻUW angażuje się także w działalność edukacyjną i kulturalną. Regularnie organizowane są wykłady, prelekcje oraz szkolenia z zakresu żeglarstwa, bezpieczeństwa na morzu, meteorologii morskiej i innych tematów związanych z życiem na łodzi. Dzięki temu członkowie klubu mają możliwość poszerzania swojej wiedzy i umiejętności, co przyczynia się do rozwijania pasji żeglarskiej oraz tworzenia silnej społeczności na Uniwersytecie Warszawskim.